Проектът за градска среда в гр. Бургас е изключителен пример за сътрудничество, координация и прилагане на решения в полза на по-естетична, здравословна и хуманнно насочено градска среда. В лицето на ИПА община Бургас намира партньор, чиито идеи надхвърлят първоначалното задание за локално пространство и отделни улици, и успява да създаде обща визия за града и нови, по-комфортни условия за живот за неговите обитатели.
Градът е пионер във въвеждането на редица решения, които облагородяват и реконструират цялата градска част. Проектът се отличава с мащаба си и промените в голяма територия – цялата централна градска част и улиците, попадащи в нея, междублоковите пространства в централната зона и квартал „Възраждане“. За да се създаде единна визия и цялостно решение на зоната екипите на ИПА и Алве Консулт по двата проекта работиха съвместно и в тясна координация.
С проектите за реконструкция на Централна градска част и Възраждане се реализира нова организация на движение, обхващаща целия град, която не само въвежда нова посочност на улиците, а преосмисля и цялостно темата за мобилността. Организацията на движение, създадена за този проект, се основава на идеята за олекотено градско движение в полза на хората и отстъпването на автомобилите като мобилен лидер. За целта са наложени посочност и разширение на тротоарите, улесняващи пешеходното придвижване и озеленяване, включването на велоалеи из целия град и максималното им обвързване с градския транспорт.
Други иновативни идеи са разработването на единна цветова схема и дизайн на отделни елементи на градския среда за кварталите и централната градска част. Градът е разделен на 4 основни цветови зони, които намират приложение в цвета на елементите на градския дизайн – червен за централната, административна зона, син – за кварталите до морето, зелен – за районите по посока изток-запад и жълт за районите в линията север-юг. Така цветовете, освен чисто естетично, служат и като допълнителен ориентир за местоположение.
Друго интересно решение, заложено в организацията на движение, са т.нар. „shared: улици, с което Бургас става първият град в България, заложил този тип начин на придвижване. Всички югоизточни улици са трансформирани да бъдат „споделени“ – с настилка на едно ниво и подходяща за всеки вид движение – пешеходно, вело или автомобилно. Предвидени са и елементи на градския дизайн, които ограничават навлизането на автомобили по тротоарите – улично осветление, буларди, пейки и табели, изпълнени спрямо определената цветова схема.
Пионерски момент е и въвеждането на подземно сметосъбиране и създаване на генерална схема за неговото извършване на територията на централна градска част и кв. Възраждане.