Англо-aмериканско училище

Локация гр. София, България
Година 2012
Англо-aмериканско училище София
РЗП 8 800 кв.м
Статус Реализиран
Инвеститор "Инос 1" ООД

Награди

  • Национален конкурс "Сграда на годината 2012"
    Награда в категория "Сгради за образование"

За проекта

Следвайки завета на основателите на Англо-американското училище (ААУ) в София, но смело въвеждайки технологиите на настоящето, ИПА изпълни проекта за разширение на съществуващата база, добавяйки към нея два нови корпуса.

Осъщественият през 2012 г. проект прокара пътя на съвременното устойчиво строителство в България и получи златен сертификат по системата за устойчиво развитие LEED. Това е първият сертифициран проект на ИПА, а ААУ е първото LEED сертифицирано училище на Балканите.

Двата нови корпуса са естествено продължение на съществуващата сграда. Те включват класни стаи за 10 паралелки от по 20 ученици, библиотека, столова, учебни лаборатории, аула за тържествени събития и интерактивно обучение, спортна зала, общи пространства за почивка и общуване в неформална среда, административен и обслужващ сектор, както и технически помещения. Цялостната визия за АУУ, произлизаща от предварителния концептуален проект на американското бюро TruexCullins, е създаване на уникална по рода си училищна сграда с отношение към природата и бъдещето.

Проектът на ИПА разви новите елементи като продължение на оригиналната структура. Спецификите на терасовидния терен бяха превърнати от архитектите ни в негов плюс – допълнителни функционалност и очарование на сградата, както и естетично и прагматично оформяне на дворното пространство, на което е изграден и мини амфитеатър, „вървящ“ плавно покрай фасадата. Тя е проектирана с високо остъкление, даващо приветлив облик на проектираната от ИПА композиция, но и гарантиращо простор и богата естествена светлина за вътрешните пространства. Както в интериора, така и екстериора са заложени комбинация от меки цветове, които хармонират с присъствието на дървените елементи, носейки усещане за спокойна приятелска среда, но с точната доза академичен заряд.   

Всички съоръжения на територията на училището са енергоспестяващи или базирани на възобновяеми източници с цел да се намали вредата за околната среда. В препоръките на възложителя водещо бе именно изискването за достигане на нужните устойчиви параметри по изискванията на LEED стандарта.

В проекта е заложена добре структурирана водна стратегия, базирана на естествения цикъл на водата и нейното преизползване за битовите нужди на училището. По този начин АУУ се справя ефективно с управлението на дъждовните води, с пречистването на отпадните такива и с оптимизирането на разходите за напояване. Изграден е зелен покрив, който играе роля на био-филтър – събраната вода се складира в цистерна, от където със специални помпи се пренасочва за преизползване в санитарните помещения. Освен това в двора е проектирано изкуствено езеро, събиращо излишъка от дъждовната вода, чрез което се захранва системата за поливане на зелените площи и озеленения покрив.

С цел енергийна оптимизация на сградата, тя е решена с външна изолация с много високи параметри на ефективност, което елиминира изцяло нуждата от климатизация. В класните стаи се залага на естествена вентилация, вместо на механична, която би имала нужда от допълнителна енергия. Голяма част от площите в двора и покривите са покрити с фотоволтаични панели. Алеите са изградени с покритие със специални парко-елементи, които намаляват топлопоглъщането през деня и съответно топлоотдаването през нощта.

Прочети повече

В числа

  • 8 800 РЗП (кв.м)
  • 43 500 Озеленени площи (кв.м)
  • 40% Спестена енергия
  • 75% Спестен воден ресурс
  • 90% Рециклирана стомана
  • 50% Дървесина от устойчиво управлявани гори
  • 20% Материали с местен произход
  • 65% Материали пренасочени към повторно използване
  • 10 Нови паралелки
  • 200 Ученици (бр.)