Обновяване и трансформация на градска среда в кв. Меден рудник, град Бургас

Локация гр. Бургас, България
Обновяване и трансформация на градска среда в кв. Меден рудник, град Бургас

За проекта

Проектът за реконструкция на кв. Меден рудник е пример за градски дизайн, реализиран върху голяма площ, съобразен с наличния терен.
Кварталът е създаден през 60-те години и се характеризира с обширна територия, което позволява на екИПА, работещ по проекта, да се развихри творчески. Колегите от ИПА подкрепиха максимално със знания, умения, опит и креативност "Вамос" ООД при създаването на решения за средата и хората.

Освен облагородяване и обновяване на зелените площи с нова висока растителност, в проекта е включена и рехабилитация на улици, включително на две, част от първостепенната улична мрежа.
Трансформацията е в 5 от големите междублокови пространства, като водещ принцип при старта на проекта отново е е да се разгледа организацията на движение в цялата територия. 
Основен фокус е изваждане на автомобилите от междублоковите зони и създаването на среда, подходяща за спорт, отдих, социални и културни дейности. За целта е преразгледан профила на всички улици, включени в и около комплекса, като максимално са оползотворени възможностите за нови паркоместа. 

Благодарение на освобождаването от автомобили на зелените площи, са обособени нови зони за каране на колело, за пешеходци и спортни активности. Голямо предизвикателство в проекта е денивелацията на терена, която ИПА превръща в креативна част от проектните решение. 

Създадени са велоалеи, зони за пързаляне на трева и за каране на ролери, проектирани са места за отдих, а в по-големите кътове са обособени за игра – за тенис на маса, бадминтон или по-екстремни преживявания като катерене, скачане и други различни възможности за спорт и отдих.

Проектът на ИПА е резултат от следването и прилагането на единни принципи, които са: максимално оползотворяване на зоната за рекреация, изнасяне на паркирането извън междублоковото простраство, обособяване на зони за активен спорт и отдих, обвързване с велоалейната мрежа, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, събиране и оползотворяване на дъждовната вода, обособяване на зони за компостиране.

Прочети повече