Офис пространствата след COVID 19

07.05.2020

Коронавирусната пандемия принуди голяма част от офис служителите у нас да работят от вкъщи. Мислят ли компаниите за преустройство на офисите си след отпадането на извънредните мерки и в каква посока са основните промени?


Няма как просто така да върнем хората по работните им места. Необходимо е да започне да се мисли какви мерки да се предприемат, преди завръщането на служителите, за да им се осигури среда, в която да се чувстват спокойни и защитени. Неслучайно темата за съвременните офис пространства е една от най-обсъжданите през последните години и ще се наложи те отново да претърпят трансфомрация. Това не е първият път, в който се налага промяна в облика на пространствата с цел адаптация към промените в начина на съществуване на хората.

Мерките са разнопосочни – реорганизацията на работния процес, адаптация на пространството и нови стандарти в поддръжката на помещнията. Трябва да се започне от анализ на работния процес. Преди всичко мениджърите в по-големите компании трябва да анализират възможността за връщане на хората поетапно и на определени групи или въвеждане на  различно работно време за различните групи от хора. Тoва ще даде на хората време за адаптация и възможност за спазване на по-голяма дистанция.

 

Отворените пространства или кабинетната структура беше по-разпространена на българския офис пазар преди коронавируса и има ли бъдеще open-space моделът в офисите след COVID-19?


Последните години се оформи трайно моделът на “open space” или „semi open space” офиси, осигуряване на всевъзможни зони за колаборация и мултифункционални пространства. Може дори да се каже, че част от компаниите в България все още се адаптират към този модел на работа. Оказва се обаче, че ще трябва да се направи крачка встрани от тези тенденции.

Осигуряването на уединени пространства и на необходимото разстояние между работнтие места, е в основата на предстоящите промени. Световнозивестанта компания Cushman & Wakefield е разработила интериорна концепция наречена „Six feet office“. Концепцията представя редица итнересни похвати за организиация на процеса и пространството.


Как препоръките за социално дистанциране ще променят обзавеждането в офисите?


Разполагането на бюрата един до друго и т.н „острови“ от работни места, ще дадат път на по-разделечени конфигурации, препоръчва се работните места да се позиционират с гръб едно към друго.
 
Използването на всякакъв вид прегради между работните места е изключително подходящо и адаптивно решение. Биха могли да се използват и живи зелени стени за преграждане на работнтие зони. За ограничаване на близкия контакт, могат да бъдат приложени визуални похвати като очертаване на периметър с декоративно осветление, смяна на материал или цвят в настилката, допълнителни декоративни елементи или мебели.


Съществуват ли технологични решения, помагащи за постигането на офис среда, в която служителите се чувстват спокойни за здравето си?


Извънредното положение ускори внедряването на някои доскоро „прекалено иновативни“ технологични решения. Вече жестът заменя допира и често се използва т.н. лицево разпознаване. Лицевото разпонаване е  система, която разпознава служителите и осигурява автоматично достъпа им в сградата и движението вътре в нея, без да докосват нищо. Обвързана с работните устройства, системата би могла например да те включи директно в среща само при влзиането в залата.

Достъпно и бързо решение за здравен контрол и превенция на входа са и комбинираните терминали за безконтактен контрол на достъп с идентификация с лицево разпознаване, безконтактно измерване на телесната температура и здравен контрол и превенция. 

С фокус към грижата за здравето безопасността на всички наши служители и клиенти и използвайки тези налични на пазара съвременни технологични решения ние в ИПА, осигурихме безопасна и контролирана среда, като инсталирахме комбиниран терминал за контрол на достъп с безконтактна идентификация с лицево разпознаване, безконтактно измерване на телесната температура и здравен контрол и превенция до съществуващия още от началото на март безконтактен диспенсър за дезинфекция на ръцете на входа на офиса и други ключови места.

 

Дори след отпадането на извънредното положение се очаква част от служителите да продължат да работят от вкъщи, възможно е някои компании да възприемат този модел на работа за част от служителите си за по-дълго време. Ще доведе ли тази тенденция до промени в проектирането на жилищни имоти и в приоритетите на купувачите?


Опита през последните два месеца ни научи, че въпреки че много хора вярваха, че т.н. “home office” e най-доброто решение за тях, всъщност нуждата от социализация и добро работно място е изключително важна за продуктивността. Сега след Covid – 19 компаниите реорганизират своите работни процеси и пространства. Някои служители ще останат трайно да работят от вкъщи. Вече все повече се дава възможността на служителите да работят по този начин.

Това обаче означава, че трябва да имаме пространство у дома, което е нещо като домашен офис.  Колкото повече работиш от вкъщи, толкова по-важно е това вкъщи да е на правилното място, с достатъчно пространство и добре оборудвано. Вярваме, че ще се появи нужда на пазара за по-големи жилищни пространства, които да могат да съчетават функционалните изисквания на дом и офис. 


Как коронавирусната пандемия ще промени индустриалните имоти?


Фирмите в сферата на производството и логистиката имат предизвикателството да адаптират своите съоръжения, така че да подсигурят безопасни и ефективни условия на труд и производство. Редица тенденции, които бяха в ход още преди началото на епидемията се очаква да продължат и дори да се ускорят. Въпросите там са свързани с осигуряване на работния процес с ограничени ресурси, автоматизация, отново въвеждането на нови стандарти за микро климата и средата.

Промените са много, ние вече сме готови с нашият анализ за този вид сгради и нашите препоръки към многобройните ни клиенти са да въвеждат новостите бързо, за да се адаптират към новата нормалност с минимален риск за бизнеса и служителите си. 

 

Кои ще бъдат най-големите предизвикателства за проектантите у нас и в света след отшумяването на пандемията?


След т.н. отшумяване ние не просто ще се завърнем към нормалното, а трябва да създадем новото нормално. За да осигурим безопасна,  продуктивна среда и не на последно място приветлива работна среда ще се наложи да обърнем внимание на вече съществуващите офиси и да се погрижим за правилна дистанцията между работните места, съобрязявайки се с размерът на помещенията.

Твърде вероятно е повече от мобилните, адаптивни елементи, част от предложенията за  превенция, да изчезнат в близко бъдеще, но още в началната фаза на проектиране, мисленето ще е насочено повече към размерите на помещенията и пространства, позволяващи дистанция между хората. На фокус ще бъде човека и голямото предизвикателство е, следвайки тази нова насока да успеем да съхраним социалния фактор и да продължим да създаваме привлекателна за служителите работна среда.
 

Анализ на световните тенденции и препоръки с възможните решения в България за осигуряване на сигурна и приветлива работна среда в ИПА е подготвен от арх. Нева Дамянова, тийм лидер на отдел “Интериорен дизайн” в ИПА. Завършва архитектура в УАСГ през 2008 г. и се дипломира към катедра "Жилищни сгради". Работи във фирмата от 2011г., участва в изготвяне на интегрирани планове за възстановяване и развитие на общини. В момента основната й дейност е свързана с оформянето и изграждането на интериорни пространства.